Menu Zamknij

Działa już program dla osób z niepełnosprawnościami – instytucje kultury za złotówkę

Od 15 lipca wstęp do mazowieckich instytucji kultury dla osób z niepełnosprawnościami kosztuje jedynie 1 zł brutto. Z preferencyjnej ceny mogą skorzystać też osoby im towarzyszące. To kolejne działania samorządu województwa, które przybliżają ofertę kulturalną Mazowsza.

„Wsparcie osób z niepełnosprawnościami na Mazowszu” to nowy program samorządu województwa mazowieckiego. Ma on ułatwić osobom z niepełnosprawnościami korzystanie z oferty mazowieckich instytucji kultury, zwiększając ich udział w życiu społecznym. Na ten cel zaplanowano 2 mln zł z budżetu województwa. Program ruszył 15 lipca i pilotażowo potrwa do końca 2023 roku.

– Mamy już pewne doświadczenia w programie „Kulturalna szkoła na Mazowszu”, w którym uczniowie mazowieckich szkół mieli szansę na bilety za 1 zł. Wyniki są imponujące. W sumie mamy już ponad 310 tys. uczniów: 150 tys. w zeszłym roku, a w pierwszym półroczu tego roku – już blisko 160 tys. Idziemy dalej – proponujemy podobną ofertę dla osób z niepełnosprawnościami

– podsumowywała program dla szkół członek zarządu województwa Janina Ewa Orzełowska.

– Zachęceni sukcesem programu skierowanego do uczniów postanowiliśmy podobną ofertę skierować do osób z niepełnosprawnościami. Nasze instytucje kultury są otwarte na osoby z niepełnosprawnościami, nawet jeśli w wielu przypadkach mają się uczyć, jak zwiększać dostępność swojej oferty dla tych osób. Mam nadzieję, że nasz nowy program przybliży im mazowieckie muzea i teatry

– mówiła Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa.

Nowy program ma ułatwić osobom z niepełnosprawnościami korzystanie z oferty mazowieckich instytucji kultury, zwiększając ich udział w życiu społecznym. Na ten cel zaplanowano 2 mln zł z budżetu województwa. Program rusza 15 lipca i pilotażowo potrwa do końca 2023 roku.

– Taką inicjatywę założyliśmy jakiś czas temu w Wojewódzkim programie wyrównywania szans osób niepełnosprawnych, próbując znaleźć sposoby na ograniczenie barier utrudniających osobom z niepełnosprawnościami korzystanie z usług umożliwiających im uczestnictwo w życiu społecznym. Dzięki współpracy z departamentem kultury urzędu marszałkowskiego mogliśmy wypracować założenia do programu oraz wpisać instytucje, które zgłosiły się do niego. To, co wydarzy się do końca roku, traktujemy pilotażowo, by w kolejnym roku móc program kontynuować w tej lub zmodyfikowanej formule

– dodał Mariusz Budziszewski – zastępca dyrektora Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.

Szeroka oferta

Osoby z niepełnosprawnościami mogą wybierać spośród 28 instytucji kultury prowadzonych przez samorząd Mazowsza. Wśród nich są zarówno instytucje teatralne i widowiskowe (np. Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca Mazowsze im. Tadeusza Sygietyńskiego w Otrębusach czy Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku), skanseny (Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu i Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu), a także muzea (np. Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie, Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu, Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, Muzeum Mazowieckie w Płocku, Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie czy Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie).

– Inicjatywa, w której zwiększa się szansę udziału osób z niepełnosprawnościami w życiu kulturalnym, a przez to społecznym, zasługuje na uznanie. Wiele osób, gdy musi wybrać między wydatkiem np. na rehabilitację a wydatkiem na pójście do teatru czy muzeum, wybierze to pierwsze. Zmniejszenie bariery finansowej pozwoli nam na większy udział w wydarzeniach kulturalnych. To dobry początek, by wzajemnie uczyć się tego, co w swojej ofercie mają instytucje kultury, a jak my – jako środowisko osób z niepełnosprawnościami możemy te instytucje inspirować do zmian

– zaznaczała Renata Orłowska, znana jako „Zaniczka”, laureatka konkursu Mazowiecka Lady D.

Uczestnicy programu

Z preferencyjnej ceny biletu (1 zł brutto) mogą skorzystać osoby z niepełnosprawnościami bez względu na wiek i rodzaj niepełnosprawności – musi być ona jednak potwierdzona legitymacją osoby niepełnosprawnej. Taką samą kwotę za bilet zapłaci opiekun faktycznie towarzyszący tej osobie. Każda z tych osób musi być mieszkańcem województwa mazowieckiego – co musi być potwierdzone złożeniem oświadczenia w instytucji kultury.

Oferta zawsze do sprawdzenia

Oferta instytucji kultury może w ramach programu dotyczyć wyłącznie przedsięwzięć własnych tej instytucji (poza projektami okazjonalnymi). Przed zakupem biletu należy zapoznać się z ofertą instytucji kultury na jej stronie internetowej i zweryfikować jej dostępność pod kątem indywidulanych potrzeb.

Bilet można kupić w kasie lub za pośrednictwem strony internetowej wybranej instytucji kultury. Jednak przed zakupem biletu przez internet trzeba skontaktować się z wybraną instytucją telefonicznie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej, żeby potwierdzić ofertę.

Dodatkowe zasady korzystania z programu

Aby osoba z niepełnosprawnościami mogła skorzystać z programu, powinna okazać ważną legitymację osoby niepełnosprawnej (również gdy zakup biletu odbywał się wcześniej przez internet). Weryfikuje ją pracownik instytucji kultury, z oferty której chce się skorzystać.

Jeśli ktoś kupi bilet przez stronę internetową i nie okaże w instytucji legitymacji osoby niepełnosprawnej lub nie złoży oświadczenia o zamieszkaniu na terenie województwa mazowieckiego – nie może skorzystać z oferty instytucji kultury w ramach programu.

Opiekun może skorzystać z biletu zakupionego w ramach programu za preferencyjną cenę 1 zł wyłącznie w sytuacji, gdy faktycznie towarzyszy osobie z niepełnosprawnościami w instytucji kultury. Jeżeli osoba z niepełnosprawnościami, pomimo zakupu biletu w ramach programu za preferencyjną cenę 1 zł nie skorzystała z oferty instytucji kultury (była nieobecna), opiekun nie ma możliwości skorzystania z zakupionego biletu. W żadnym z przypadków za niewykorzystane bilety nie przysługuje zwrot kosztów ich zakupu

Program został przygotowany przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej we współpracy z Departamentem Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie.

Szczegółowe informacje będzie można znaleźć na stronach każdej z instytucji. Regulamin programu, wzór oświadczenia i lista instytucji znajdują się na stronie:

Kontakt dla mediów:

Hanna Maliszewska
rzeczniczka prasowa
Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej
tel. 798 810 794
e-mail: rzecznik@mcps.com.pl

Opublikowano wInformacje prasowe, Osoby z Niepełnosprawnością, Wyroznione

Powiązane