Menu Zamknij

Konkursy Mazowiecki Gentleman D. i Mazowiecka Lady D. – zgłoszenia do 20 marca

Info-grafika dotycząca zmiany terminu zgłoszeń do konkursów Mazowiecka Lady D. oraz Mazowiecki Gentleman D.
Info-grafika dotycząca zmiany terminu zgłoszeń do konkursów Mazowiecka Lady D. oraz Mazowiecki Gentleman D.

Zmienił się termin zgłoszeń w konkursach Mazowiecki Gentleman D. i Mazowiecka Lady D. im. Krystyny Bochenek. Wnioski przedstawiające kandydatów i kandydatki do tych tytułów można nadsyłać jeszcze do 20 marca.

Organizowane przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej konkursy nagrodzą kobiety i mężczyzn z niepełnosprawnościami, którzy swoją postawą pokazują, że to co dla jednych jest barierą, dla innych może być siłą do działania. W tym roku po raz pierwszy odbędzie się męska edycja konkursu – Mazowiecki Gentleman D. oraz trzecia już edycja dla kobiet – Mazowiecka Lady D. im. Krystyny Bochenek.

– Ze względu na liczne prośby wielu organizacji, zdecydowaliśmy się na wydłużenie terminu nadesłania zgłoszeń do obu konkursów do 20 marca. Trwająca pandemia i związana z nią praca zdalna oraz okres ferii zimowych nie sprzyjały wypełnieniu koniecznych konkursowych formalności. Mamy nadzieję, że dodatkowy czas umożliwi jeszcze większej liczbie organizacji na zgłoszenie swoich kandydatów

– mówi Aleksander Kornatowski, dyrektor Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.

Pierwsza edycja Mazowieckiego Gentlemana D.

W tym roku po raz pierwszy o tytuł mogą powalczyć mężczyźni. Męska edycja konkursu – podobnie jak ta dla kobiet – składa się z sześciu kategorii.

Pięć z nich skierowanych jest do mężczyzn z niepełnosprawnościami: „Dobry start” (skierowana do wyróżniających się chłopców i mężczyzn w wieku od 15 do 26 lat działających w różnych obszarach życia społecznego), „Kultura i Sztuka”, „Sport”, „Życie Społeczne” (dla mężczyzn działających na rzecz  społeczności lokalnych i ich mieszkańców w organizacjach pozarządowych lub instytucjach), „Życie Zawodowe” (dla mężczyzn pracujących zawodowo, w tym na rzecz osób wykluczonych).

Ostatnia kategoria – „Przyjaciel Osób z Niepełnosprawnościami” – skierowana jest do mężczyzn pełnosprawnych, którzy podejmują działania na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnościami.

– Bardzo się cieszę, że teraz również panowie wezmą udział w konkursie. Chcemy docenić tych mężczyzn, którzy swoją postawą i działalnością wprowadzają pozytywne zmiany na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnościami – docenić ich aktywność, jak i kreatywność działania. Liczymy na to, że konkurs zwiększy świadomość społeczną na temat ich wkładu w rozwój Mazowsza

– zauważa Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Trzecia edycja Mazowiecka Lady D. im. Krystyny Bochenek

Konkurs Mazowiecka Lady D. pierwszy raz w naszym województwie zorganizowany był dwa lata temu. Sam tytuł jest skrótem angielskiego wyrażenia Lady Disabled (Dama Niepełnosprawna). Pierwotnie konkurs Lady D. zainicjowany był w 2002 r. w Katowicach przez Marka Plurę – senatora X kadencji, polskiego polityka, psychoterapeutę, a przede wszystkim działacza społecznego. Od 2012 r. konkurs nosi imię Krystyny Bochenek – wicemarszałek Senatu VII kadencji. Od 2015 r. odbywa się gala ogólnopolska w której biorą udział laureatki etapów regionalnych, a w 2019 r. konkurs został przeniesiony na grunt Mazowsza.

Laureatki 2020 r.

Ubiegłoroczna edycja przyniosła pięć laureatek nagrodzonych tym tytułem. Podczas ostatniej edycji konkursu, w kategorii „Sport” nagrodę otrzymała Justyna Kozdryk z Radomia – polska sztangistka i medalistka igrzysk paraolimpijskich. Nagrodę w kategorii „Życie Społeczne” otrzymała Paulina Stolarek, która prawdopodobnie od urodzenia jest osobą niesłyszącą. Dziś udziela porad prawnych m.in. osobom z niepełnosprawnościami, działa lokalnie i pokazuje innym osobom z wadą słuchu, że ich życie nie musi mieć ograniczeń. W kategorii „Życie Zawodowe” nagrodę otrzymała Bogumiła Szlaska, która od 2012 r. kieruje Warsztatami Terapii Zajęciowej w Świeszewie (gm. Świercze, pow. pułtuski), pełni również funkcję Prezesa Stowarzyszenia Wsparcia Społecznego. Laureatką w kategorii „Kultura i Sztuka” jest Joanna Czapla. Mimo rdzeniowego zaniku mięśni i respiratora ukończyła filologię angielską, a w 2016 r. wydała książkę „ACZkolwiek kocham życie”, którą napisała jednym palcem, posługując się telefonem i ekranem dotykowym. Mazowiecka edycja konkursu wyróżnia się dodatkową kategorią „Przyjaciółka Osób z Niepełnosprawnościami”, w której nagrodzona została Ewa Galus-Raczyńska. Prowadzi ośrodek terapeutyczny dla osób z zaburzeniami odżywiania, którego pensjonariuszami są przede wszystkim osoby młode od 12. do 22. roku życia. Podczas ostatniej edycji, ze względu na brak zgłoszeń, nagrody nie przyznano w kategorii „Dobry Start”.

Jak się zgłosić?

Zgłoszenia do udziału w konkursach można wysyłać do 20 marca 2022 r. Przyjmowane są wyłącznie na wypełnionym formularzu konkursowym dostępnym na stronie internetowej Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej. Wypełnione i podpisane formularze zgłoszeniowe należy dostarczyć w zaklejonej kopercie z dopiskiem: „Mazowiecka Lady D. im Krystyny Bochenek” lub „Mazowiecki Gentleman D” osobiście lub pocztą tradycyjną do siedziby MCPS w Warszawie (ul. Grzybowska 80/82 w Warszawie).

Więcej szczegółów – w tym regulaminy obu konkursów dostępne są na stronach:  https://mcps.com.pl/mazowiecka-lady-d/regulamin-mazowiecka-lady-d/ https://mcps.com.pl/mazowiecki-gentleman-d/ lub pod nr tel. 22 376 85 24 i 22 376 85 27.Hanna Maliszewska
rzeczniczka prasowa
Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej
tel. 798 810 794
e-mail: rzecznik@ddpiekut

Opublikowano wInformacje prasowe

Powiązane