Menu Zamknij

Kultura na każdą kieszeń – wsparcie osób z niepełnosprawnościami

Od 15 lipca wstęp do mazowieckich instytucji kultury będzie dla osób z niepełnosprawnościami kosztował jedynie 1 zł brutto. Z preferencyjnej ceny skorzystają też osoby im towarzyszące. To kolejne działania samorządu województwa, które przybliżają ofertę kulturalną Mazowsza.

„Wsparcie osób z niepełnosprawnościami na Mazowszu” to nowy program samorządu województwa mazowieckiego.

– Dotychczas prowadziliśmy program „Kulturalna szkoła na Mazowszu”, dzięki któremu udało nam się zachęcić młodych ludzi do wizyty w teatrze lub muzeum. W zeszłym roku przekroczyliśmy liczbę 150 tys. uczniów. W tej edycji już w pierwszym półroczu mamy imponujący wynik prawie 160 tys. uczestników. Teraz podobny program kierujemy do osób z niepełnosprawnościami

– mówił podczas inauguracji programu marszałek Adam Struzik.

Nowy program ma ułatwić osobom z niepełnosprawnościami korzystanie z oferty mazowieckich instytucji kultury, zwiększając ich udział w życiu społecznym. Na ten cel zaplanowano 2 mln zł z budżetu województwa. Program rusza 15 lipca i pilotażowo potrwa do końca 2023 roku.

– Taką inicjatywę założyliśmy jakiś czas temu w Wojewódzkim programie wyrównywania szans osób niepełnosprawnych, próbując znaleźć sposoby na ograniczenie barier utrudniających osobom z niepełnosprawnościami korzystanie z usług umożliwiających im uczestnictwo w życiu społecznym. Dzięki współpracy z departamentem kultury urzędu marszałkowskiego mogliśmy wypracować założenia do programu oraz wpisać instytucje, które zgłosiły się do niego. To, co wydarzy się do końca roku, traktujemy pilotażowo, by w kolejnym roku móc program kontynuować w tej lub zmodyfikowanej formule

– dodał Mariusz Budziszewski – zastępca dyrektora Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.

Szeroka oferta

Osoby z niepełnosprawnościami mogą wybierać spośród 28 instytucji kultury prowadzonych przez samorząd Mazowsza. Wśród nich są zarówno instytucje teatralne i widowiskowe (np. Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca Mazowsze im. Tadeusza Sygietyńskiego w Otrębusach czy Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku), skanseny (Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu i Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu), a także muzea (np. Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie, Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu, Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, Muzeum Mazowieckie w Płocku, Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie czy Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie).

– Kultura, sztuka to dziedziny w których każdy znajdzie coś dla siebie. Dorobek, jakim mogą poszczycić się instytucje samorządu województwa, chcemy polecić i udostępnić w jak najszerszym wachlarzu możliwości, osobom z niepełnosprawnościami, ich bliskim i opiekunom. Jestem przekonany, że realizując ten program wraz z instytucjami kultury, stworzymy przestrzeń, dzięki której obie strony będą wstanie wzmocnić swoją wartość. Dążąc do eliminacji barier zarówno finansowych, jak i mentalnych, społecznych dajemy wyraz naszej inkluzywności, wskazując przy tym dobry kierunek realizacji praw osób z niepełnosprawnościami, zgodnie z zapisami konwencji ONZ

– zaznaczył Artur Świercz, pełnomocnik zarządu województwa mazowieckiego ds. osób z niepełnosprawnościami.

Uczestnicy programu

Z preferencyjnej ceny biletu (1 zł brutto) mogą skorzystać osoby z niepełnosprawnościami bez względu na wiek i rodzaj niepełnosprawności – musi być ona jednak potwierdzona legitymacją osoby niepełnosprawnej. Taką samą kwotę za bilet zapłaci opiekun faktycznie towarzyszący tej osobie. Każda z tych osób musi być mieszkańcem województwa mazowieckiego – co musi być potwierdzone złożeniem oświadczenia w instytucji kultury.

Oferta zawsze do sprawdzenia

Oferta instytucji kultury może w ramach programu dotyczyć wyłącznie przedsięwzięć własnych tej instytucji (poza projektami okazjonalnymi). Przed zakupem biletu należy zapoznać się z ofertą instytucji kultury na jej stronie internetowej i zweryfikować jej dostępność pod kątem indywidulanych potrzeb.

Bilet można kupić w kasie lub za pośrednictwem strony internetowej wybranej instytucji kultury. Jednak przed zakupem biletu przez internet trzeba skontaktować się z wybraną instytucją telefonicznie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej, żeby potwierdzić ofertę.

Dodatkowe zasady korzystania z programu

Aby osoba z niepełnosprawnościami mogła skorzystać z programu, powinna okazać ważną legitymację osoby niepełnosprawnej (również gdy zakup biletu odbywał się wcześniej przez internet). Weryfikuje ją pracownik instytucji kultury, z oferty której chce się skorzystać.

Jeśli ktoś kupi bilet przez stronę internetową i nie okaże w instytucji legitymacji osoby niepełnosprawnej lub nie złoży oświadczenia o zamieszkaniu na terenie województwa mazowieckiego – nie może skorzystać z oferty instytucji kultury w ramach programu.

Opiekun może skorzystać z biletu zakupionego w ramach programu za preferencyjną cenę 1 zł wyłącznie w sytuacji, gdy faktycznie towarzyszy osobie z niepełnosprawnościami w instytucji kultury. Jeżeli osoba z niepełnosprawnościami, pomimo zakupu biletu w ramach programu za preferencyjną cenę 1 zł nie skorzystała z oferty instytucji kultury (była nieobecna), opiekun nie ma możliwości skorzystania z zakupionego biletu. W żadnym z przypadków za niewykorzystane bilety nie przysługuje zwrot kosztów ich zakupu

Program został przygotowany przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej we współpracy z Departamentem Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie.

Szczegółowe informacje będzie można znaleźć na stronach każdej z instytucji. Regulamin programu, wzór oświadczenia i lista instytucji znajdują się na stronie:

https://mcps.com.pl/niepelnosprawni/wsparcie-osob-z-niepelnosprawnosciami-na-mazowszu/Kontakt dla mediów:

Hanna Maliszewska

rzeczniczka prasowa

Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej

tel. 798 810 794

e-mail: rzecznik@mcps.com.pl

Opublikowano wAktualności, Informacje prasowe, Osoby z Niepełnosprawnością, Wyroznione

Powiązane