Menu Zamknij

Lista laureatów w konkursie fotograficznym pt. „Ekonomia społeczna – sposób na życie!”

I nagroda: „ZAZangażowani” – fot. Piotr R.

Uzasadnienie: Autor w swojej pracy stara się pokazać, jak bardzo „zaangażowanym zespołem” są pracownicy zakładu, którzy poprzez codzienną aktywizację i rehabilitację społeczno-zawodową czują się potrzebni i sprawczy. Fotograficzne spojrzenie i bystre oko autora – w sugestywny sposób – oddają atmosferę panującą w zakładzie, pokazując idealną i uporządkowaną kompozycyjnie przestrzeń, wypełnioną pozytywnymi emocjami ludzi biorących udział w spotkaniu. Linearna perspektywa użyta przy kompozycji pracy, która jest rodzajem przestrzennego, harmonijnego związku pomiędzy konkretnymi obiektami ujętymi w kadrze, jest atutem fotografującego i mocną stroną tej pracy.

Galeria sztuki, na ścianach kolorowe obrazy.  Na pierwszym planie grypa ludzi siedzących na białych krzesłach, którzy ponoszą rękę głosując ws. jakiejś decyzji.

II nagroda: „Kucharka doskonała” – fot. Kacper Zbrzeźniak

Uzasadnienie: Fotografia świadczy o bezpretensjonalności autora i jego realnym spojrzeniu na codzienność. Dobrze wykonana praca, zawsze daje dużo zadowolenia. Można domyślać się, że tak też jest w przypadku uczestniczki Warsztatów Terapii Zajęciowej Stowarzyszenia Otwarte Drzwi przedstawionej na zdjęciu. Fotografia uderza naturalnością, jest pełna optymizmu i doskonale pokazuje codzienne życie warsztatu. Poprawne rozmieszczenie poszczególnych elementów kadru, zachowuje równowagę i symetryczność kompozycji, a zrównoważenie  ciężaru wizualnego jego poszczególnych elementów, świadczy o dojrzałości fotograficznej autora.

Na pierwszym planie kobieta w czerwonym fartuchu, która trzyma w obu rękach blachę z piekarnika z pieczonymi ziemniakami. W tle szafki kuchenne.

III nagroda: „Zajęcia ruchowe” – fot. Kamila Kossakowska

Uzasadnienie: Po długim okresie ograniczeń w funkcjonowaniu warsztatów terapii zajęciowej związanych z pandemią, zaistniała potrzeba przeprowadzenia dodatkowych zajęć ruchowych dla  jego uczestników, które miały na celu podniesienie ich sprawności i kondycji fizycznej. Zdjęcie pokazuje jak wyglądały takie zajęcia w WTZ-cie Stowarzyszenia Otwarte Drzwi. Doskonała kompozycja fotografii, zachowująca uporządkowaną, fotograficzną symetrię planu, powoduje, że obraz jest czytelny i przyjemny dla oka. Poza tym jest żywą, niepozowaną scenką z życia placówki, która udowadnia – jak w praktyce – powinna wyglądać rehabilitacja  uczestników warsztatów. Naturalne, świeże spojrzenie, uderzające realnością przekazu.

Sala gimnastyczna. Na sali kilka par trzymających się na ręce i robiących ćwiczenia fizyczne. Na pierwszym planie dwie uśmiechnięte kobiety.

Nagroda specjalna: „Jesień w KIS” – fot. Wiktoria Rokicińska

Uzasadnienie: Fotografia jest twórczą próbą potraktowania tematu konkursu. Postrzeganie ekonomii społecznej jako: dobra publicznego, integracji zawodowej, jak również aktywności społecznej, która wykorzystuje społeczny kapitał w celu rozwiązywania problemów lokalnego środowiska, stanowi emanację wartości, skupiających i scalających praską społeczność. Połączenie przez autorki zdjęcia obrazu z pojęciami, na których zbudowany jest określony system wartości czyli ich autorski sposób na życie, daje niesłychanie ciekawą i plastyczną wizję świata. Naturalna saturacja zdjęcia i związany z tym kontrast ostrości i nieostrości w jednym kadrze, jak również wysoka rozpiętość tonalna i zbalansowany kontrast, tworzą ciekawą i niebanalną fotograficznie  kompozycję.

Na pierwszym planie cztery osoby, które trzymają w rękach plansze w kształcie puzzli. Treść połączonego napisu to "Ekonomia społeczna". Na pierwszym planie podrzucone do góry liście, które opadają. W tle drzewa z jesiennymi liśćmi.

Wyróżnienia:

„Mamy wspólny cel”  fot. Alicja Ewa Gajewska

Na pierwszym planie sześciu mężczyzn. Pierwszy schyla się przy pracy, pozostali trzymają się w pasie i wzajemnie trzymają. W tle taczka i teren siłowni plenerowej, na którym realizowane są prace budowlane.

„Współpraca popłaca” – fot. Kacper Zbrzeźniak 

Na pierwszym planie z lewej strony mężczyzna w niebieskim fartuchu, a z prawej strony kobieta w czerwonym fartuchu Kobieta trzyma w obu rękach blachę z piekarnika z pieczonymi ziemniakami. W tle szafki kuchenne. Oboje są uśmiechnięci.

„Nauka nakładania lodów” – fot. Blanka Popowska

Na pierwszym planie lada chłodnicza z lodami. Mężczyzna w niebieskiej koszulce nakłada gałkę lodów do wafelka. Mężczyzna wykonuje tę czynność z radością i dumą.

„Razem damy radę” – fot. Rafał Włodarczyk

Na pierwszym planie taczka wypełniona piaskiem. Wkoło niej stoi trzech mężczyzn z łopatami, którymi sypią piasek do taczki. W kadrze zdjęcia zatrzymany jest moment piasku lecącego do taczki. W tle plac zabaw dla dzieci w trakcie budowy.

„W tę samą stronę – fot. Mateusz Czapski

Mężczyzna od tyłu, podpierający się kulą w lewej ręce pcha wózek inwalidzki, ma którym siedzi jakaś osoba. Idą razem szerokim chodnikiem, wkoło trawa i duże drzewa, na drugim tle budynek i kolejne zdjęcia.

„W moim ogrodzie, gdzie czas leniwy…” – fot. Justyna Kaczmarek

Z lewej strony ogródek skalny składający się z kamieni i kwiatów. Po prawej stronie mężczyzna na wózku inwalidzkim, grabiący ziemię lewą ręką. Obok niego kuca kobieta pracująca w ziemi.
Opublikowano wAktualności mazowieckiej ekonomii społecznej

Powiązane