Menu Zamknij

23 lutego – Światowy Dzień Walki z Depresją

grafika przedstawiająca człowieka w depresji

Szacuje się, że w Polsce na depresję choruje ok. 1,2 mln osób. Depresja może pojawić się w bardzo różnych okresach życia człowieka – od dzieciństwa po późną starość.

Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że depresja jest główną przyczyną niesprawności i niezdolności do pracy oraz najczęstszym zaburzeniem psychicznym na świecie. Depresja charakteryzuje się trwałym poczuciem smutku, beznadziejności. Nie jest to kilkudniowy stan złego humoru. Depresja utrudnia codzienne funkcjonowanie w wielu sferach życia oraz obniża jego jakość.

Żeby nie przegapić

Ważne jest, aby w porę zauważyć symptomy tych zaburzeń i wdrożyć odpowiednie działania, a jeśli trzeba – leczenie. Aby nie przegapić objawów – u siebie lub u bliskiej nam osoby, warto zwiększać swoją wiedzę i świadomość, a przez to uwrażliwiać się na ten temat. Zaburzenia psychiczne występują wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Warto znać symptomy, ale też mieć świadomość skutków – zwłaszcza depresji. To pomaga w podjęciu decyzji o szukaniu pomocy.

Materiały filmowe przybliżające tematykę depresji i radzenia z nią sobie dostępne są na stronie:

Należy pamiętać, że każda depresja może wyglądać inaczej u różnych osób. Objawy depresji można podzielić na grupy: zaburzenia nastroju – np. smutek, przygnębienie, poczucie bezradności, brak odczuwania przyjemności; zaburzenia myślenia – m.in. utrata wiary w siebie i poczucie własnej wartości, poczucie bycia gorszym; zaburzenia motywacyjne – czyli problemy z podejmowaniem decyzji, zmniejszona aktywność; zaburzenia fizyczne – np. utrata wagi, apetytu, ale też zaburzenia snu.

Każde z tych zaburzeń może występować w mniejszym lub większym zakresie.

Depresja ma też różne oblicza. Może być to stan depresyjny, epizod depresyjny, chroniczna depresja, choroba afektywna dwubiegunowa lub depresja poporodowa, sezonowa, mieszana.

Jak pomóc osobie zmagającej się z depresją?

Nie należy bagatelizować żadnych objawów, z czasem mogą one ulec nasileniu. Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich zmaga się z depresją, zgłoś się do specjalisty. Depresja musi być leczona. Nieleczona depresja może być chorobą śmiertelną. Nigdy nie należy bagatelizować ani lekceważyć wsparcia.

Możesz skorzystać z pomocy:

  • Centrów Zdrowia Psychicznego, które świadczą wsparcie specjalistów. Jest ono  bezpłatne. Specjalista podczas pierwszego kontaktu w punkcie zgłoszeniowym określa potrzeby i ustala plan wsparcia w zależności od potrzeb. Na terenie Mazowsza znajduje się 10 tego rodzaju placówek.

Dane teleadresowe do punktów w Polsce są dostępne na stronie: https://czp.org.pl/mapa/#mazowieckie

  • W przypadkach nagłych można zgłosić się na izbę przyjęć najbliższego szpitala psychiatrycznego lub szpitala ogólnego z oddziałem psychiatrycznym. Można też skorzystać z numeru alarmowego 112.
  • Ośrodka Interwencji Kryzysowej w zakresie udzielenia pomocy psychologicznej

Lista ośrodków znajduje się na stronie: http://www.oik.org.pl/. Lista nie jest niestety na bieżąco aktualizowana.

  • Telefonów Zaufania:

22 484 88 01 Antydepresyjny Telefon Zaufania

116 111 Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży (czynny całą dobę).

116 123 Telefon Zaufania dla Osób Dorosłych w Kryzysie Emocjonalnym (14:00–22:00)

800 121 212 Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka, bezpłatnie, czynny całą dobę.

22 290 44 42 Telefon Zaufania Twarze Depresji ( wtorki i środy 8:00-11:00)

Więcej informacji można też znaleźć w Poradniku Zdrowia Psychicznego na naszej stronie: https://mcps.com.pl/pomoc-i-oparcie-spoleczne/publikacje/

Informacje dla osób potrzebujących wsparcia, ale też dla rodziców i nauczycieli można znaleźć w serwisie: https://www.zwjr.pl/

Opublikowano wAktualności - pomoc i oparcie społeczne, Wyroznione

Powiązane